Chasydzki świat w Leżajsku

Chasydzi w Lezajsku 201321 dnia żydowskiego miesiąca Adar (w 2013 przypadł on 3 marca) do Leżajska przybywają z całego świata Chasydzi by pomodlić się na grobie twórcy ruchu Chasydzkiego – Cadyka Elimelecha Weisbluma.

Elimelech Weisblum z Leżajska żył w latach 1717 -1786 był rabinem, jednym z pierwszych cadyków w historii judaizmu, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu. Był uczniem Dow-Bera z Międzyrzeca i został jego następcą po śmierci. Po latach wędrówki i nauczania w I Rzeczypospolitej, w 1772 osiadł w Leżajsku. Uczniami Elimelecha byli m.in. Jakub Icchak Horowic, Naftali z Ropczyc i Menachem Mendel z Rymanowa. Napisał dzieło Noam Elimelech (czyli łagodność Elimelecha), jedno z podstawowych dzieł chasydyzmu. W dziele tym umieszczał wiele gwiazdek (asterysków) nad wyrazami, które miały oznaczać nieokreślone i ograniczone znaczenie słów drukowanych. Jeden z rabinów powiedział, że gwiazdy na niebie są tylko komentarzem do gwiazdek w Noam Elimelech. Jego postać obrosła wieloma legendami. Jeszcze za życia miał leczyć nieuleczalnie chorych i rozmawiać ze zwierzętami.

Leżajsk, zamieszkiwany przez bardzo liczną społeczność żydowską, do II Wojny Światowej należał do najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Tradycja odwiedzania grobu cadyka Elimelecha odżyła ponownie w latach 70. ubiegłego wieku. Dla wyznawców cadyka Elimelecha Leżajsk, wraz z grobem cadyka Elimelecha, jest jednym z najświętszych miejsc na świecie. Chasydzi przybywają tu nie tylko z okazji rocznicy śmierci cadyka, ale także z okazji świąt żydowskich oraz w trakcie prywatnych pielgrzymek i wycieczek po Polsce.

Co roku do Leżajska oprócz Chasydów przybywają też masy fotografów, by uchwycić, poznać sens i przekazać w postaci zatrzymanych obrazów tą wyjątkową i wielką pielgrzymkę.

Trochę zdigitalizowanej analogowości, czyli chwile zatrzymane na kliszy.

 

error: Zawartość chroniona !!