Słona Kopalnia

Trasa Górnicza w Kopalni w Wieliczce

Sól dawniej była cenniejsza niż złoto, dlatego też dawniej poszukiwano złóż soli. Pierwsze wzmianki o soli z okolic Krakowa datowane są na X wiek.Pierwsze wzmianki o wydobyciu soli kamiennej pochodzą z XIII wieku, kiedy to uważano złoża soli za posag św. Kingi. W 1368 roku król Kazimierz Wielki zatwierdził status dla Żup Krakowskich, która zawierała spisanie praw górniczych. Wielicką kopalne można uznać za jedno z najstarszych Polskich przedsiębiorstw pracujących prawie nieprzerwanie od ponad 700 lat. Jako jedna z najstarszych kopalni soli wyróżniono ją wpisując ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Kopalnia przestała pracować jako zakład wydobywczy w 1996 roku, jednak nadal można zakupić sól wielicką ważoną, pochodzącą z odparowania solanki wydobywanej z kopalni po dzień dzisiejszy.

Od początków kopalni nawiedziło ją wiele znanych osób, a już od okresu zaborów można ją normalnie zwiedzać. Dziś trasę turystyczną co roku odwiedza ponad milion turystów z całego świata, wielu z nich powraca ze względu na urok kopalni.

1 sierpnia 2012 uruchomiono nową trasę Górniczą która ma być alternatywą dla turystów chcących przez aktywność poznać pracę górników. Zwiedza się ją w kombinezonie, z kaskiem na głowie, a drogę oświetla osobista lampka górnicza.

To piękne miejsce warte wielokrotnych odwiedzin by poznać za każdym razem coraz dokładniej historię kopalni i górniczy fach. Polecam wszystkim!

A na koniec górnicze „Szczęść Boże !”

[flickr-gallery mode="photoset" photoset="72157631295158442"]

error: Zawartość chroniona !!