Kopernik nad Wisłą w Warszawie

W ostatnie wakacje poznając pieszo Warszawę, natknąłem się na dziwaczny budynek stojący tuż nad brzegiem Wisły niedaleko Mostu Świętokrzyskiego. Z biegiem czasu dowiedziałem się że ten budynek to powstające Centrum Nauki Kopernik. 5 listopada po długiej promocji otwarto dla zwiedzających część z wystaw – otwarcie centrum nosiło nazwę Wielki Wybuch. Po tym jak poznałem idee i zobaczyłem relacje z centrum uznałem że warto będzie napisać o nim kilka słów, dla BISu lub Biuletynu. Wszystko aby przybliżyć je czytelnikom, którzy może wkrótce odwiedzą Centrum Nauki Kopernik.
Cała podroż po centrum rozpoczyna się już przed kasami, gdzie wita nas robot mówiący w wielu językach. Cały czas wokół niego gromadzą się dzieci próbujące nawiązać z nim kontakt.

jgraczynski-4072

W kasach wykupujemy kartę, dzięki której po zarejestrowaniu się będziemy mogli zapisywać swoje osiągnięcia ze zwiedzania. Wyniki będziemy mogli obejrzeć w domu na komputerze po otrzymaniu wiadomości z indywidualnym linkiem.
Pierwsze co zauważamy po wejściu tuż za kasy to wielkie wahadło Foucaulta, będące jednym z ośmiu będących w Polsce. Wahadło swym ruchem świadczy o efektcie Coriolisa będącego konsekwencją obrotu ziemi wokół własnej osi.

jgraczynski-3931

Idąc dalej napotykamy na kolejne fragmenty wystawy Korzenie Cywilizacji, prezentującej podstawy naszej cywilizacji od starożytnego nawadniania pól po instrumenty muzyczne. Poznamy jakie wynalazki zmieniły świat – czyli jaki wpływ na rozwój ludzkości miało koło. Dodatkowo dowiemy się jak prowadzone są badania archeologiczne, jakie rodzaje wykorzystwania energii odnawialnych są najbardziej efektywne.

jgraczynski-3933jgraczynski-3945jgraczynski-3971jgraczynski-3975

Na końcu drogi po dziale o korzeniach cywilizacji oczekuje na nas Elektrybałt – elektroniczny poeta, który stworzy dla nas wiersze.

jgraczynski-3964

Przechodząc na pierwsze piętro dowiemy się jak zbudowany jest organizm człowieka i jak funkcjonuje. Sami doświadczymy jak działają nasze organizmy, sprawdzimy sprawność i odkryjemy tajemnice zmysłów.

jgraczynski-3980jgraczynski-3983

Na pietrze w oprócz działu poświęconego organizmowi człowieka możemy odnaleźć dział Świat w ruchu, w którym odsłaniane są przed nami tajemnice kosmosu i mikroświata wpływające na nasze codzienne życie. Dowiadujemy się w jaki sposób można wykorzystać w życiu prawa fizyki i gdzie w dzisiejszym świecie możemy się z nimi spotkać.

jgraczynski-3994jgraczynski-4008jgraczynski-4051jgraczynski-4055

Kończąc pragnę zaznaczyć że miejsce to nie jest przeznaczone tylko dla dzieci, wszyscy ciekawi nauki niezależnie od wieku znajda tu coś dla siebie.

Moja podróż dobiegła końca, choć to jak na razie tylko fragment Centrum Nauki. Dalsze części między innymi park odkrywców, taras oraz laboratoria fizyczne, chemiczne i biologiczne zostaną oddane stopniowo do 2011 roku. Ale już teraz można planować wizytę w Centrum Nauki Kopernik, do której osobiście zachęcam aby poznawać naukę przez doświadczenia i zabawy.

Kolejna wyprawa do w pełni otwartego  CNK już w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Zawartość chroniona !!